PL | ENG
prawy obrazek

Zabiegi

Zespół wzmocnionego tarcia w stawie biodrowym

Zespół wzmocnionego tarcja w stawie biodrowym ("hip impingement")

Czym jest otwarta operacja „hip impingement”?

Jest to rodzaj operacji stawu biodrowego, która opiera się na rozumieniu mechanicznych przyczyn bólu oraz zmian zwyrodnieniowych w stawie . Operacja ta jest możliwa jedynie we wczesnym stadium zapalenia kości stawu biodrowego, zazwyczaj zanim na zdjęciach RTG widoczne są typowe dla tego schorzenia komplikacje.

Diagnoza może być potwierdzona jedynie przez chirurga, w oparciu o dogłębne rozumienie mechanicznych czynników powodujących zwyrodnienie stawu. Często dodatkowo potrzebne są szczegółowe zdjęcia rentgenowskie wykonane przed operacją. Te mechaniczne czynniki powodujące ból i wczesne zapalenie stawu biodrowego, mogą być wówczas chirurgicznie skorygowane.  Zlikwidowanie tarcia w stawie biodrowym, daje nadzieję na spowolnienie procesu pogorszenia się stanu stawu biodrowego, a także umożliwia opóźnienie konieczności całkowitej wymiany stawu biodrowego. Niestety nie jest potwierdzone czy ta operacja opóźnia procesy zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, ale wczesne rezultaty operacji są zachęcające, zwłaszcza gdy staw biodrowy jest w dobrym stanie podczas pierwszej operacji.


Jakie są korzyści operacji hip impingement w porównaniu z tradycyjną wymianą stawu biodrowego?
Ta operacja jest sposobem na leczenie bólu, którego doświadcza pacjent. Umożliwia zachowanie własnego stawu biodrowego pacjenta i pozwala opóźnić, lub nawet uniknąć, całkowitej wymiany stawu biodrowego.


Jakie są rezultaty tej operacji?

Długotrwałe rezultaty operacji nie są jeszcze znane. Badania przeprowadzone na małej grupy pacjentów wskazują, że u około 90% pacjentów, efekty są dobre lub znakomite już dwa i pół roku po operacji. Narodowy Instytut do spraw Doskonałości Leczenia Klinicznego (NICE) objął kierownictwo nad tą procedurą. Coraz lepsze rozumienie mechanicznych przyczyn zwyrodnienia stawu biodrowego sprawia, że operacja ta jest logicznym wyborem w przypadku leczenia stawu biodrowego. Wyniki pierwszych 148 operacji przeprowadzonych w Truro wskazują na sukces w 90 % przypadków. Dziewięciu pacjentów cierpiało na późniejsze nasilanie się problemów ze stawem biodrowym i konieczne było u nich zastosowanie całkowitej wymiany stawu biodrowego. Kolejnych siedmiu pacjentów odczuwało dyskomfort rok po operacji (jednak nie na tyle poważny, aby konieczna była całkowita wymiana stawu biodrowego).


Kiedy potrzebna jest operacja?

W przypadku występowania bólu w pachwinie, niższej części pleców i pośladkach podczas wykonywania ćwiczeń. Ból często nasila się przy mocnym wyginaniu stawu biodrowego, a także podczas uprawiania sportów wymagających kopania nogą lub podczas siedzenia na niskich krzesłach. Wiele kobiet doświadcza także bólu podczas współżycia, kiedy ich biodra są mocno rozciągnięte.


Nieprawidłowości Hip Impingement

Główka kości udowej może być nieprawidłowo umiejscowiona na szczycie kości lub też panewka stawu biodrowego może być nieprawidłowo skierowana, co skutkuje uderzaniem główki kości udowej o panewkę stawu biodrowego. Powoduje to uszkodzenie chrząstki stawu biodrowego. To uszkodzenie jest najczęstszą przyczyną zapalenia kości stawu biodrowego. Operacja ma na celu usunięcie obszarów kości, które powodują tarcie, przez co zapobiega się dalszemu uszkadzaniu chrząstki stawowej.


Jakie są korzyści z operacji?

Operacja zwykle uwalnia od większości dolegliwości bólowych, choć nadal może utrzymywać się uczucie lekkiego dyskomfortu i napięcia, zwłaszcza w przedniej części stawu biodrowego. Te dolegliwości zwykle ustępują po około sześciu miesiącach. Operacja zazwyczaj zwiększa sztywność stawu, choć ruchomość stawu zazwyczaj nie powraca w pełni. Celem operacji jest leczenie bólu stawu biodrowego i próba opóźnienia, lub uniknięcia, dalszego rozwoju zwyrodnienia stawu.


Na czym polega operacja?

Jest to większy zabieg i jego przebieg zależy od przyczyn, które leżą u źródła problemów ze stawem biodrowym. Zazwyczaj zabieg wymaga wyjęcia główki kości udowej z panewki stawowej i usunięcia tych fragmentów z ich powierzchni, które zahaczają o siebie podczas zginania stawu. Niezbędne jest wycięcie fragmentu kości biodrowej, aby zapewnić bezpieczny dostęp do wnętrza stawu bez uszkodzenia naczyń krwionośnych. Usunięty fragment kości umieszcza się ponownie pod koniec operacji za pomocą dwóch lub trzech śrub. Po około dwóch miesiącach kość goi się i wrasta w swoje miejsce. Ważne jest, aby w tym czasie nie stawać na operowanej nodze, a do chodzenia używać kul.


Odpowiedzialność cywilna
Nasza strona internetowa służy wyłącznie celom informacyjnym i została stworzona w oparciu o solidną wiedzę. Nie gwarantujemy jednakże, że wszelkie zawarte tu informacje są kompletne oraz  nie zawierają żadnych błędów. Lek. med. K. Kosowski nie ponosi odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz zastosowanie informacji, zawartych na naszym serwerze, a także za ewentualne szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania. Jednocześnie informujemy, że treść naszej strony może być modyfikowana w dowolnym czasie oraz bez wcześniejszego powiadomienia. Lek. med. Klaudiusz Kosowski nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie graficzne oraz merytoryczne innych stron. W związku z tym jednoznacznie dystansuje się od wszelkich treści, znajdujących się  na obcych stronach, nawet jeśli zamieszczono tam link z jego strony internetowej.

 
[endif][if gte mso 9]

Załączanie plików


Osadzanie filmów youtube


Załączanie plików


Osadzanie filmów youtube