PL | ENG
prawy obrazek

Zabiegi

Endoproteza stawu kolanowego

Endoproteza stawu kolanowego


Operacja ta polega na zastąpieniu stawu kolanowego protezą wykonaną z metalu i tworzyw sztucznych. Po przecięciu skóry na przedniej powierzchni kolana, najniżej położona (dalsza) część kości udowej oraz górna (bliższa) część kości piszczelowej zostają odcięte i zastąpione protezą zbudowaną z metalu (część mocowana do kości) udowej oraz z metalu i tworzywa (część zakładana na kość piszczelową).


Dodatkowo zastąpiona, lub pokryta sztucznym materiałem może zostać także tylna powierzchnia rzepki.
Operacja wykonywana jest w celu zniesienia dolegliwości bólowych powodowanych zazwyczaj na skutek pocierania o siebie kości tworzących staw kolanowy, po zniszczeniu chrząstki stawowej w przebiegu procesu zapalnego choroby zwyrodnieniowej. Operacja powinna przynieść ponadto poprawę ruchomości stawu kolanowego. Chirurg ortopeda proponuje Pani/u przeprowadzenie operacji, gdyż uważa, że nie jest możliwe zwalczenie występujących u Pani/a dolegliwości przy pomocy zachowawczych metod leczenia, takich jak np. podaż środków przeciwbólowych.

Operacja zajmuje zwykle około godziny, a pacjent pozostaje w szpitalu od 5 do 10 dni. Zabieg wykonywany jest przez nacięcie długości około 9 cali (20-25cm) poprowadzone na przedniej powierzchni. Podczas zabiegu mogą zostać zastosowane wchłanialne szwy lub klipsy, jeśli jednak użyto szwów niewchłanialnych, konieczne będzie ich usunięcie w 2 tygodnie po zabiegu.

Czas potrzebny do powrotu do domu w znacznej mierze zależy od warunków socjalnych; osoby mieszkające w domach lub mieszkaniach wyposażonych w łazienki, do których można dotrzeć bez konieczności pokonywania schodów, wypisywani są do domu szybciej, niż osoby mieszkające w domach, w których konieczne jest pokonywanie wielu stopni. Osobom mieszkającym z odpowiedzialnym opiekunem lub rodziną będzie oczywiście łatwiej niż osobom mieszkającym samotnie.

Powrót do pracy następuje zwykle po okresie 3 miesięcy, ale wiele osób, zwłaszcza wykonujących pracę siedzącą wraca do pracy wcześniej. Prowadzenie pojazdów mechanicznych dozwolone jest zwykle po upływie ośmiu tygodni. Większość pacjentów jest w stanie pokonywać schody w ciągu tygodnia lub dwu od zabiegu.

Fizjoterapeuta pomoże Pani/u po operacji w powrocie do dawnej sprawności i w uruchamianiu kolana. Jeśli kolano bardzo zesztywnieje, wówczas JEGO/jej pomoc może być niezbędna jeszcze przez wiele tygodni po operacji, już w warunkach domowych..

Wszelkie zabiegi operacyjne wiążą się z pewnym ryzykiem, i wszczepienie protezy stawu kolanowego nie jest tu wyjątkiem. Zarówno pacjenci, jak i członkowie ich rodzin powinni uświadomić sobie istotę tych zagrożeń jeszcze zanim operacja się odbędzie. Powikłania charakterystyczne dla operacji wymiany stawu kolanowego obejmują:

 • - Problemy z oddawaniem moczu, wiążące się z koniecznością cewnikowania pęcherza moczowego,
 • - Zakażenia w obrębie klatki piersiowej,
 • - Niedrożność (zahamowanie czynności jelit trwające kilka dni),
 • - Zaparcia,
 • - Chorobę wrzodową żołądka/dwunastnicy,
 • - Zaburzenia świadomości o typie splątania lub nawet psychozy,
 • - Nudności i wymioty,
 • - Niecałkowite ustąpienie dolegliwości bólowych,
 • - Opóźnione gojenie ran.


Do ciężkich, ale rzadko występujących powikłań po operacjach wymiany stawu kolanowego należą:

 • - Zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej (powstawanie skrzeplin w naczyniach kończyn dolnych i płuc),
 • - Zawał serca/udar mózg,
 • - Zakażenie stawu w następstwie operacji,
 • - Uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych,
 • - Złamanie kości,
 • - Niepowodzenie w leczeniu dolegliwości, a nawet wzrost nasilenia odczuwanego bólu kolana.


Kto wymaga wymiany stawu kolanowego?
W roku 2000, wykonano na świecie ponad 1.6 miliona zabiegów wymiany stawu kolanowego. Wskazaniem do wykonania większości z tych operacji było zapalenia stawu. Szacuje się, że na świecie na chorobę zwyrodnieniową cierpi około 500 milionów ludzi (jeden na sześciu). (Dorland’s Biomedical, The Worldwide Orthopaedic Market, 2001)

Chirurg ortopeda będzie chciał ustalić, w jakim stopniu operacja może Pani/u pomóc. Do najważniejszych z jego punktu widzenia należą odpowiedzi na następujące pytania:

 • - Jak silny jest ból?,
 • - Czy budzi Panią/Pana w nocy?,
 • - Jak daleko może Pan(i) dojść?,
 • - Jakich korzyści oczekuje Pan(i) po leczeniu operacyjnym?,
 • - Czy jest Pan(i) dostatecznie silna/y by przeżyć znieczulenie, lub przeciwnie, czy nie jest Pan(i) zbyt młoda/y by poddawać Panią/a operacji wszczepienia protezy stawu kolanowego,
 • - Czy wypróbował(a) Pan(i) wcześniej skuteczność prostszych metod leczenia, w łagodzeniu swoich dolegliwości?

Jeśli ból kolana jest niewielki, pędzi Pan(i) w pełni aktywny tryb życia, a dolegliwości ze strony kolana nie upośledzają tego w większym stopniu lub jeśli nie wypróbował(a) Pan(i) prostszych metod leczenia, obejmujących podawanie środków przeciwbólowych, stosowanie stabilizacji zewnętrznej, dostawowego podawania leków, czy choćby artroskopii („płukania” wnętrza stawu kolanowego pod kontrolą wzroku przy użyciu specjalnego sprzętu) nie kwalifikuje się Pan(i) do leczenia operacyjnego.

 

 

 

Nasza strona internetowa służy wyłącznie celom informacyjnym i została stworzona w oparciu o solidną wiedzę. Nie gwarantujemy jednakże, że wszelkie zawarte tu informacje są kompletne oraz  nie zawierają żadnych błędów. Lek. med. K. Kosowski nie ponosi odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz zastosowanie informacji, zawartych na naszym serwerze, a także za ewentualne szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania. Jednocześnie informujemy, że treść naszej strony może być modyfikowana w dowolnym czasie oraz bez wcześniejszego powiadomienia. Lek. med. Klaudiusz Kosowski nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie graficzne oraz merytoryczne innych stron. W związku z tym jednoznacznie dystansuje się od wszelkich treści, znajdujących się  na obcych stronach, nawet jeśli zamieszczono tam link z jego strony internetowej.