PL | ENG
prawy obrazek

Zabiegi

Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego


Jest to powszechnie stosowany, lecz poważny zabieg, polegający na zastąpieniu chorego stawu biodrowego sztucznym stawem. Operacja ta jest powszechnie, i z sukcesem, stosowana od lat 60-tych XX wieku.

 

Na czym polega operacja?

Operacja ta polega na zastąpieniu zniszczonej panewki stawu biodrowego i główki kości udowej metalowym implantem. Sztuczną główkę kości udowej mocuje się za pomocą metalowego trzonu umieszczonego w kości udowej. Sztuczna panewka jest mocowana za pomocą spoiwa kości lub bezpośrednio do kości, a kość z biegiem czasu zrasta się z implantem. Panewka wykonana jest z metalu, natomiast jej okładzina z wysokogatunkowego plastiku, metalu lub ceramiki.

 

Kiedy potrzebna jest całkowita wymiana stawu biodrowego?
Jest ona zalecana aby uwolnić pacjenta od bólu związanego ze zwyrodnieniem stawu. Jak każda poważna operacja niesie ze sobą ryzyko, dlatego też stosuje się ją tylko w przypadkach kiedy środki farmakologiczne nie zwalczają bólu oraz kiedy występujące dolegliwości znacznie pogarszają jakość życia. Ból może nasilić się do tego stopnia, że będzie budził w nocy a także zmuszał do chodzenia o lasce.

 

Jaki rodzaj implantu jest najlepszy?
Chirurdzy stosują różne implanty przy różnych schorzeniach stawu biodrowego. Im młodsze i silniejsze są kości, tym większe jest prawdopodobieństwo zastosowania wymiany stawu biodrowego bez użycia spoiwa. Używa się implantów Corail, Metafix, Pinnacle, Duraloc i Comet Optimom. U pacjentów ze słabszymi kośćmi stasuje się implanty łączone z kością spoiwem i trzonami Exeter lub Tapefit, do których stosuje się panewki Reflection lub Ogee. Podpory używane podczas operacji są zazwyczaj kobaltowo-chromowe do plastikowych panewek. Czasem, by zminimalizować ryzyko przemieszczenia się stawu, stosuje się podpory metalowe do metalowych panewek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza strona internetowa służy wyłącznie celom informacyjnym i została stworzona w oparciu o solidną wiedzę. Nie gwarantujemy jednakże, że wszelkie zawarte tu informacje są kompletne oraz  nie zawierają żadnych błędów. Lek. med. K. Kosowski nie ponosi odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz zastosowanie informacji, zawartych na naszym serwerze, a także za ewentualne szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania. Jednocześnie informujemy, że treść naszej strony może być modyfikowana w dowolnym czasie oraz bez wcześniejszego powiadomienia. Lek. med. Klaudiusz Kosowski nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie graficzne oraz merytoryczne innych stron. W związku z tym jednoznacznie dystansuje się od wszelkich treści, znajdujących się  na obcych stronach, nawet jeśli zamieszczono tam link z jego strony internetowej.