PL | ENG
prawy obrazek

Zabiegi

Artroskopia stawu biodrowego

Artroskopia stawu biodrowego


Artroskopię (wziernikowanie) stawu biodrowego wykonuje się przy ogólnym znieczuleniu poprzez niewielkie nacięcia przy użyciu kamery w celu zobaczenia wnętrza stawu biodrowego. Chirurg wysuwa lekko kość udową ze stawu i wykonuje kilka niewielkich nacięć (ok. 1 cm każde), w których umieszcza kamerę oraz pozostałe instrumenty.


Jaka jest korzyść z artroskopii stawu biodrowego w porównaniu z otwartą operacją?

Artroskopia jest mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja. Oznacza to: mniejsze rany, wcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji, krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszy powrót do pracy i uprawiania sportu. Niestety zakres schorzeń, które kwalifikują się do leczenia artroskopowego jest ograniczony, nie mniej jednak procedura ta powinna znaleźć się wśród opcji leczenia chorób stawu biodrowego.


Jakie schorzenia mogą być leczone za pomocą artroskopii stawu biodrowego?

Rozerwanie obrąbka stawowego (labrum): Obrąbek stawu biodrowego to mankiet grubej tkanki otaczającej brzeg panewki stawu biodrowego. Labrum pomaga utrzymać staw biodrowy, nawilżając go, działa jako amortyzator między główką stawu i panewką, kiedy staw się zgina. Kiedy labrum rozrywa się, fragmenty tej tkanki stają się cienkie i pościągane powodując ból i odczucie dyskomfortu w stawie.


Zespół wzmożonego tarcia: przednia powierzchnia panewki stawowej zderza się z przednią powierzchnią główki kości udowej zbyt mocno, główka kości udowej może zahaczać o brzeg panewki powodując uszkodzenie labrum oraz uszkodzenie chrząstki na brzegu panewki stawu biodrowego. To schorzenie dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn i w niektórych przypadkach kwalifikuje się do leczenia artroskopowego.


Ciała wolne: są to fragmenty chrząstki, które tworzą się wewnątrz stawu. Wyglądają jak niewielkie kulki unoszące się w przestrzeni stawowej. Mogą one zahaczać się w stawie podczas ruchu.


Syndrom trzaskającego biodra: trzaskające biodro ma kilka przyczyn, niektóre z nich można leczyć stosując artroskopię stawu biodrowego. Jeśli coś zahacza w stawie, można to usunąć za pomocą artroskopii. Artroskopii można użyć także aby uwolnić ścięgno mięśnia lędźwiowo-udowego w przypadkach wewnętrznego syndromu trzaskającego biodra.


Uszkodzenie chrząstki: artroskopia stawu biodrowego może być pomocna u pacjentów z ogniskowym uszkodzeniem chrząstki, u których artretyzm nie jest rozprzestrzeniony.


Wczesne stadium zwyrodnienia: jest to kontrowersyjne zagadnienie, gdyż dla większości pacjentów, którzy cierpią na bóle artretyczne, artroskopia zazwyczaj nie jest pomocna. Artroskopia może być natomiast korzystna u pacjentów, u których występują specyficzne tarcia wewnątrz stawu biodrowego. Korzystne jest u nich usunięcie ostróg kostnych powodujących owe tarcia.  Jest to możliwe jedynie w bardzo wczesnym stadium zwyrodnienia i nawet wtedy może nie przynieść oczekiwanych efektów.


Jakie są możliwe komplikacje artroskopii/wziernikowania stawu biodrowego?

Główne komplikacje mają związek z ważnymi nerwami i naczyniami krwionośnymi otaczającymi staw biodrowy. Do urazu nerwu dochodzi rzadko, ale może to stanowić istotny problem. Najczęściej dotyczy to nerwu kulszowego,  nerwu udowego, nerwu bocznego udowego skośnego (czucie w udzie) i nerwu sromowego. Uraz któregokolwiek z tych nerwów może powodować ból i osłabienie czucia, a także inne problemy. Inne możliwie komplikacje artroskopii stawu biodrowego to uszkodzenia struktur stawu biodrowego, zakażenia i ból chroniczny po operacji. Odsetek tych komplikacji jest niski, ale pacjenci muszą być świadomi ryzyka przed poddaniem się artroskopii stawu biodrowego. Szacuje się, że komplikacje dotyczą 10% pacjentów. 


Korzyści artroskopii stawu biodrowego to: 

dużo łatwiejsza rekonwalescencja po zabiegu w porównaniu z tradycyjną operacją - pacjenci mogą natychmiast po zabiegu w pełni obciążać staw biodrowy, o ile chirurg tego nie zabroni. W pierwszych tygodniach po operacji pacjenci pracują nad odzyskaniem pełnej ruchomości w stawie biodrowym,  wykonując łagodne ćwiczenia rozciągające. Zazwyczaj pacjenci ćwiczą pod okiem fizjoterapeuty. Większość pacjentów już po kilku tygodniach może uprawiać lekką aktywność fizyczną (jazda na rowerze, pływanie). Sportowcom odzyskanie sprawności zajmuje około 12 tygodni, ale wymaga to specyficznych procedur oraz rehabilitacji.


Rehabilitacja po artroskopii stawu biodrowego:

Rehabilitacja – faza 1:

Cel: odzyskać w miarę pełny zakres ruchomości, zmniejszyć ból i opuchliznę, zregenerować zanik mięśni.

W dniu operacji: ćwiczenia izometryczne pośladków, poruszanie stopą (pompki kostek), suwanie piętą zginając kolano w siadzie/leżeniu

1-7 dnia po operacji: chodzenie o kulach, ćwiczenia izometryczne mięśni czworogłowych, pośladkowych, ścięgna udowego, przywodzących i odwodzących kończyny dolne, aktywne asystowanie przy ruchach 
w stawie biodrowym we wszystkich płaszczyznach, uruchomienie stawu biodrowego.


Rehabilitacja – faza 2:

Cel: odbudowanie siły mięśniowej, skupienie się na symetrycznym/rdzeniowym rozkładzie siły

2-3 tydzień po operacji: odzwyczajanie od chodzenia o kulach, normalizowanie chodu, zwiększenie ograniczonej ruchomości, delikatne postępujące ćwiczenia oporowe, mobilizacja przez ruch – (prioprocewtywne) ćwiczenia równowagi, rowerek stacjonarny, terapia w wodzie.


Rehabilitacja – faza 3

Cel: poprawa wytrzymałości i siły, rdzeniowa siła i stabilność

4-6 tydzień po operacji: kontynuowanie ćwiczeń rozciągających, stałe zwiększanie ćwiczeń oporowych, wzmacniających funkcjonowanie, początek specyficznych ćwiczeń sportowych, stopniowy powrót do uprawiania sportu.

Używanie kul może być ograniczone po niektórych operacjach z użyciem artroskopii stawu biodrowego: naprawa labrum, uwolnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Indywidualne plany rehabilitacyjne różnią się od siebie, powyższa informacja jest jedynie zarysem/wskazówkami postępowania rehabilitacyjnego dla pacjentów po artroskopii stawu biodrowego.Nasza strona internetowa służy wyłącznie celom informacyjnym i została stworzona w oparciu o solidną wiedzę. Nie gwarantujemy jednakże, że wszelkie zawarte tu informacje są kompletne oraz  nie zawierają żadnych błędów. Lek. med. K. Kosowski nie ponosi odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz zastosowanie informacji, zawartych na naszym serwerze, a także za ewentualne szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania. Jednocześnie informujemy, że treść naszej strony może być modyfikowana w dowolnym czasie oraz bez wcześniejszego powiadomienia. Lek. med. Klaudiusz Kosowski nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie graficzne oraz merytoryczne innych stron. W związku z tym jednoznacznie dystansuje się od wszelkich treści, znajdujących się  na obcych stronach, nawet jeśli zamieszczono tam link z jego strony internetowej.